The Buildbase FA Vase

The FA Vase Third Round Proper draw complete

Monday 24 Nov 2014
All ties will be played on the weekend of 6 December

The draw for the Third Round Proper of The FA Vase has been made at Wembley Stadium. 

The 32 ties are scheduled for 6 December and the winners will each receive £1,500 from The FA’s prize fund.

None of last season’s Vase Semi-Finalists feature in the draw. 

Holders Sholing now play in The Trophy after being promoted and Eastbourne United, St Andrews and West Auckland Town were all knocked out of this season’s competition on Saturday. 

FA Vase

Third Round Proper
Ties to be played Saturday 6 December
Winners receive £1,500 from The FA Prize Fund

But four-time Vase winners Whitley Bay’s name was first out of the hat today and they face a home tie against Dunston UTS, the 2012 winners.

Another Northern League side, Consett, scored eight as they put out Whickham on Saturday, Luke Sullivan notching four, and they will now be at home to Marske United. 

Flackwell Heath, who rattled in eight at East Preston, travel to Peterborough Northern Star. 

Greenwich Borough, who came close to reaching The FA Cup’s First Round Proper last month, go to Horley Town in Surrey.

Bolehall Swifts, third in the Midland Football League’s Division One and unbeaten in 17 matches, are based in Tamworth and initially used a double-decker bus for their dressing room. 

They were 4-0 up at half-time at home to Dunkirk, a level higher, on Saturday and their eventual 4-2 victory has been rewarded with another home tie – to Brocton, 3-1 conquerors of Pegasus Juniors.   

The draw in full

1 Whitley Bay v Dunston UTS
2 1874 Northwich v Glossop North End
3 Shaw Lane Aquaforce v Shildon
4 AFC Darwen or Chadderton v Newcastle Benfield
5 Seaham Red Star v North Shields
6 St Helens Town v Tadcaster Albion
7 Consett v Marske United
8 Worksop Town v Westfields
9 Thurnby Nirvana v Borrowash Victoria or Bromsgrove Sporting
10 Bolehall Swifts v Brocton
11 Mickleover Royals or Willenhall Town v AFC Mansfield
12 Wisbech Town v Walsall Wood
13 Deeping Rangers v Heanor Town
14 Saffron Walden Town v AFC Dunstable
15 Hullbridge Sports v Great Yarmouth Town
16 St Margaretsbury v Stanway Rovers
17 Peterborough Northern Star v Flackwell Heath
18 Tring Athletic v Norwich United
19 London Colney v Holbeach United
20 Brantham Athletic v Yaxley
21 Hanworth Villa v Erith & Belvedere
22 Alresford Town v Phoenix Sports
23 Horley Town v Greenwich Borough
24 AFC Portchester v Tunbridge Wells
25 Colliers Wood United v Lingfield
26 Ascot United v Newport (IW)
27 Abingdon United v Hassocks or Ashford United
or Littlehampton Town
28 Melksham Town or Slimbridge v Shepton Mallet
29 Blackfield & Langley v Highworth Town
30 AFC St Austell v Verwood Town
31 Buckland Athletic v Bodmin Town
or Bristol Manor Farm
32 Bradford Town v Odd Down

By FA Staff