FA Group Board and Committee Membership for 2021-22

Wembley Stadium connected by EE

The FA Ltd Board 

Independent Non-Executive Directors
Kate Tinsley
Tim Score (Interim)

National Game Directors
Sue Hough
Jack Pearce
Thura Win

Professional Game Directors
Peter McCormick (Chair)
Rick Parry
Rupinder Bains

Executive Director/s
Mark Bullingham

Football Regulatory Authority

NG Reps
David Elleray
Mark Ives
Nick Robinson
John Topping

PG Reps

Rob Coar
Peter McCormick
Rebecca Caplehorn
Nicholas Randall QC

Non-Council Commissioners

Sir Ian Johnston
Graeme Le Saux
Shola Ameobi

Judicial Panel

Philip Chaplin
Peter Clayton
Mary Guest
Arshia Hashmi
Shan Jaehrig
Kim Mundy
Andrew Neville
Jack Pearce
Chris Reeves
Roy Schafer
Geoff Thompson
Billy Thomson
Paul Tompkins
Thura Win

Alliance Leagues

Tom Greatrex
Mark Harris (Vice-Chair)
Anthony Hughes
Mark Ives
Craig Johnson
Steve Johnson
Jack Pearce (Chair)
Chris Reeves
Nick Robinson
Aron Sharpe
Andy Shaw
Billy Thomson
Anwar Uddin

Observer
Observer to be nominated by Leagues Committee (right to attend and speak, but not to vote)

Leagues

Barry Chaplin
Philip Chaplin
Mark Frost (Chair)
Mervyn Leggett
Paul Mallett
Richard Neal
Mike Penn (Vice-Chair)
Gavin Perry
Denise Richmond
Richard Robinson
David Simpson
Michael Stokes
John Suddards

Observer
Observer to be nominated by Alliance Leagues Committee (right to attend and speak, but not to vote)

Membership and Sanctions

Rupinder Bains
Rebecca Britain
David Crick
Colin Garlick
Ian Mason (Vice-Chair)
Roy Northall (Chair)
Chris Paouros
Denise Richmond
Fleur Robinson
Richard Robinson
Martyn Starnes
Mike Stokes
Zoe Ward

Council Membership and Appointments

Alex Baker
Wasim Haq
Steve Johnson (Chair)
Geoff Lee
Peter McCormick
Andrew Neville
Chris Saunders
Barry Taylor
Liz Verrall (Vice-Chair)

Referees

Maurice Armstrong
Barry Casterton
Andy Chaplin
Barry Chaplin
David Crick
David Elleray (Chair)
Philip Hill
Sue Hough (Vice-Chair)
Stephen Ord
Mike Penn
Tom Sampson
Roy Schafer
Sarah Walters

Co-opted Member
Mike Riley – PGMOL Managing Director

Youth Participation

Brian Adshead
Neil Cassar
David Clarke
Peter Clayton
Steve Curwood
Graeme Dell
David Elleray
Mark Frost
Neil Hope
Jo Maher
Paul Mallett
Roya Mehdizadeh-Valoujerdy
Kim Mundy
John Nixon
David Simpson
Mike Spinks
John Suddards (Chair)
Ian Wild

National Game Board

Colin Chaytors (Council)
Mark Frost (Council)
Sue Hough (Board – Chair)
Mark Ives (Council)
Jo Maher (Council)
Abu Nasir (Co-opted)
Jack Pearce (Board)
Nick Robinson (Council)
David Simpson (Council)
Mike Spinks (Council)
John Suddards (Council)
John Taylor (Council)
John Topping (Council)
Sarah Walters (Council)
Thura Win (Board – Deputy Chair)

Affiliated Associations’

Colin Bridgford (Chair)
Nick Drew
Peter Ducksbury
Colin Garlick
Martin Gilmour
Arshia Hashmi
Ian Mason
Terence McCosh
Roy Northall
Liz Verrall
Greg Petts
Thura Win (Vice-Chair)

National Game Competitions

Neil Cassar
Mark Harris
Anthony Hughes
Geoff Lee
John Little
Chris Paouros
Denise Richmond
Nick Robinson (Chair)
Roy Schafer
John Taylor
Paul Tompkins
(New National League Rep - TBC)

Facilities Expert Advisory Group

Colin Chaytors
Fred Conway
Peter Ducksbury (Vice-Chair)
Mervyn Leggett
Fleur Robinson
Mike Stokes (Chair)
Stephen Whittle

Co-opted Member
Dean Potter – Football Foundation

Football Development

Aji Ajibola
Richard Allen
Colin Chaytors
Graeme Dell
Kelly Ellis
Jimmy Khan
Jonathan Leese (Vice-Chair)
John Little
Jo Maher
Roya Mehdizadeh-Valoujerdy
Tom Sampson
John Topping

National Game Finance & Risk

Nick Drew (Vice-Chair)
Yashmin Harun
Jonathan Leese
Frank McArdle
Jack Pearce
Aron Sharpe
John Taylor
Billy Thomson
Sarah Walters (Chair)
Stephen Whittle

(NGB Chair to attend if not a member)

Futsal

Richard Allen
Graeme Dell
David Henson
Peter Hough
Tony Kybett
David Simpson
Mike Spinks
Brian Walden
John Waterall

Co-opted Member

Marc Birkett - Futsal Referee Representative (nominated by Referees Committee)

Ambassador
Mike Brown

Professional Game Board

Rick Parry (EFL)
Peter Ridsdale (EFL)
Jez Moxey (EFL)
John Nixon (EFL)

Rebecca Caplehorn (Premier League)
Peter McCormick (Premier League)
Paul Barber (Premier League)
Phil Alexander (Premier League)

FA Challenge Cup

Steve Curwood (EFL appointment)
John Nixon (EFL appointment)
Martyn Starnes (EFL appointment)
Nick Randall (EFL appointment)

Rebecca Caplehorn (PL appointment)
Peter McCormick (PL appointment)
Andrew Neville (PL appointment)
Rebecca Britain (PL appointment)

Brian Adshead (NG appointment)
Peter Clayton (NG appointment)
John Topping (NG appointment)
Andrew Shaw (NG appointment)

Inclusion Advisory Board

Paul Elliott (Chair)
Hannah Dingley
Christina Paouros
Nuala Walsh
Sarah Hughes
Edleen John
Liam Rosenior
Marvin Sordell

Women’s Football Board

Rupinder Bains (Board Director)
Sue Hough (Women’s Conference) (Chair)
Elaine Oram (Chair of Sub-Committee)
Sue Campbell (Women’s Football Director)
Hannah Dingley (IAB rep)
Jason Lee (PFA nominated rep)
Elizabeth Jenkin (Independent Member)
Eartha Pond (Independent Member)
Danielle Every (Independent Member)
Thura Win (Women’s Conference)
Sandi Dosanjh (Chair, Women’s National League Board))

FA Women’s Super League and FA Women’s Championship Board

Dawn Airey (Chair)
Liz Nicholl
David Gregson
Bruce Buck
Svenja Geissmar
Maggie Murphy
Michelle Walder
Rebecca Caplehorn
Lee Sanders
Mark Bullingham
Baroness Sue Campbell
Sue Hough

Disability Football

Council Members:
Chris Gordon
Neil Hope
Sue Hough
Shan Jaehrig
Tony Kybett
Robina Shah
Mike Spinks (Vice-Chair)
Mike Stokes

Independent Advisors:
Colin Chaytors (Chair)
David Clarke
Matt Pounder
Andrew Marriott

Co-opted Member:
Ray Ashley – English Federation of Disability Sport
Football Foundation (TBC)
Jeff Mostyn – AFC Bournemouth